Michalczyszyn gotowy zabijać w imię ukraińskiej idei narodowejhttp://zaxid.net/newsua/2011/4/12/123402/

12:34, 12.04.2011

Michalczyszyn jest gotowy zabijać tych, którzy będą stanowić zagrożenie dla ukraińskiej idei.

Radny Lwowskiej Rady Miejskiej z frakcji "Swoboda" Jurij Michalczyszyn powiedział, że idea ukraińskiej nacji przewiduje priorytet Ukraińców nad innymi ideami, i "gdy przy zagrożeniu dla tych wartości konieczne jest działanie, związane z pozbawieniem życia wrogo nastawionego do Ukraińca osobnika, oczywiście, takie działanie musi być zrealizowane".

Powiedział to w komentarzu dla ZAXID.NET, odpowiadając na pytania o to, czy nie uważa reklamy społecznej "Rocznica atentatu, dokonanego przez Mikołaja Łemyka w 1933 roku", która zostanie rozmieszczona w 2011 roku we Lwowie, za wzywanie do morderstwa.

"Dla mnie Mikołaj Łemyk jest bohaterem zdecydowanie pozytywnym. To wzór do naśladowania w ekstremalnych warunkach historycznych. Jeśli mnie intuicja nie zawodzi, to my zbliżamy się do takich warunków. Dlatego chciałbym powiedzieć, że my działamy nie tyle odtworzając wzorce przeszłości, ile w ramach przygotowań do przyszłych zdarzeń, w przyszłości "- zapewnił Jurij Michalczyszyn .

Powiedział też: "My uznajemy kult siły w służbie idei. Idea ukraińskiej nacji przewiduje priorytet Ukraińca przed innymi ideami - życie i zdrowie Ukraińca ponad wszystkie inne względy. Gdy przy zagrożeniu dla tych wartości konieczne jest działanie, związane z pozbawieniem życia wrogo nastawionego do Ukraińca osobnika, oczywiście, takie działanie musi być zrealizowane".

Jurij Michalczyszyn zapewnił ZAXID.NET: «To jest moje stanowisko, to jest stanowisko partii, to jest nasz styl pracy. W przyszłości, mam nadzieję, da to swoje rezultaty. Młodzież myśli kategoriami "cool", "nie cool". Chcemy sprawić, aby postępowanie takie, jak postąpił Łemyk, było "cool".

Jak poinformowała ZAXID.NET, 4 lutego komitet wykonawczy Lwowskiej Rady Miejskiej zatwierdził listę reklamy społecznej, która będzie eksponowana na reklamach świetlnych i na billboardach w 2011 roku. Wśród tematów reklamy, które zatwierdził Komitet Wykonawczy są: "69-a rocznica powstania UPA" i "Rocznica attentatu, dokonanego przez Mikołaja Łemyka w 1933 roku". W szczególności, inicjatorem tego ostatniego jest WO "Swoboda".

Przypomnijmy, atentat na sowieckiego konsula we Lwowie, jako odpowiedź i znak protestu przeciwko głodowi na Ukrainie w latach 1932-1933, 21 października przeprowadził bojówkarz OUN Mikołaj Łemyk, zabijając w Konsulacie specjalnego pełnomocnika NKWD Oleksego Majłova.