Dworzyszcze k/Mykowa pow.Łuck (Wołyń)


Poszukuję osób, które do 1943r. zamieszkiwały w  Dworzyszczu k/Mykowa lub w okolicach, pow.Łuck (Wołyń) i znały rodzinę Jóźwikiewiczów lub Terleckich.

Proszę o kontakt na tel. 782582890 lub e-mail: lesio1945@o2.pl

Wawrzyniec Karmelita Sokolniki koło Lwowa


Mój pradziadek Wawrzyniec Karmelita był zesłany z Rodzina na Sybir  w 1940 r(mieszkał w Sokolnikach kolo Lwowa) i tam zmarł- wróciła tylko prababcia Franciszka z dwoma córkami- niestety na żadnej liście nie znalazłam nazwiska Karmelita. Dwaj bracia pradziadka zostali zamordowani w wiezieniu we Lwowie w 1940. Syn mojego pradziadka, a mój dziadek Franciszek był Dowodząca Obwodu AK, miał pseudonim „mały Franek”. Po wojnie mój dziadek przeprowadził się do Gorzowa z  Rodzina. Czy mogę to sprawdzić gdzieś indziej? Rodzina mojej Babci (żona Franciszka) Maria Karmelita ( z domu Rytarowska) posiadała wlosci ziemskie- Rytarowice, herbu Topór.

Rodzina mojego męża (Stankiewicz) brała udział w walkach na suwalszczyznie (augustów) niestety na ten temat mamy jeszcze mniej informacji. Już nie ma nikogo kto mógłby nam przekazać jakieś wiadomości, gdzie tego szukać?

Chciałabym dzieciom kiedyś przekazać historie Rodziny, a na razie niewiele wiem. Jestem na etapie tworzenia drzewa genealogicznego. Mam tyle pytań i tylko szczątkowe informacje.

Serdecznie pozdrawiam Katarzyna Stankiewicz (z domu Karmelita)

zbyszek.kasia@gmail.com

Podzukuję rodziny, świadka


Szanowni Państwo,
poszukuję świadków, którzy mogliby potwierdzić,że moi dziadkowie Józefa z domu Komornicka i jej mąż Franciszek Podleski byli do 1.09.1939 r. właścicielami majątku ziemskiego Żelibory w powiecie rohatyńskim w dawnym woj. stanisławowskim. Nieruchomość została kupiona od pani Kunaszowskiej w latach 1916-1917 tzn. w okresie trwania I-szej wojny światowej. Rodzina wcześniej używała nazwiska Podlewski, które po roku 1918 zmieniono na Podleski. W 1939 r. i nieco wcześniej dziadkowie mieszkali we Lwowie przy ul. Mickiewicza 14, a w Żeliborach gospodarował w ich imieniu mój ojciec Wincenty Podleski, żonaty z Ludwiką z domu Smoleńską, bliską krewną generała Tadeusza Rozwadowskiego.
Świadkowie muszą spełniać warunek: zamieszkiwanie w 1939 r. w niewielkiej   odległości od wsi Żelibory i powinni   mieć w 1939 co najmniej 14 lat. Będę bardzo wdzięczna za wszelką pomoc w wyżej wymienionej sprawie.

Z poważaniem
Krystyna Podleska-Fronk
tel. 61 829 44 07
604 19 78 66
mail: fronk@amu.edu.pl

Poszukuję kontaktu do jeszcze żyjących osób, które przed wojną mieszkały w miejscowości Kuty (powiat kosowski, województwo stanisławowskie) bądź w okolicach tego miasteczka.


Pod koniec maja i na początku czerwca wybieram się do Kut skąd pochodzi rodzina od strony mojego ojca. Pradziadek nazywał się Michał Jaskółowski i mieszkał w Kutach bądź w okolicach Kut. Zajmował się kowalstwem. To właściwie tyle z posiadanych przeze mnie informacji.
Nie mam wiedzy, jak szukać informacji na temat rodziny Jaskółowskich i o jej losach w Kutach. Syn Michała, mój dziadek - Mikołaj Jaskółowski, ur. 1911, Kobaki, zmarł na początku lat 80. i nigdy go nie poznałem. On sam w dość młodym wieku przeniósł się pod Kołomyję, do miejscowości Słobódka Leśna, gdzie też parał się kowalstwem. Jeśli mogliby mi Państwo wskazać, gdzie, w jaki sposób mogę szukać śladów swojej rodziny byłbym ogromnie wdzięczny. Dowiedziałem się, że w warszawskim archiwum tzw. zabużańskim jest spis metrykalno-parafialny archidiecezji lwowskiej, ale podobno są jakieś problemy z dostępem do tych akt. Najbardziej zależałoby mi na znalezieniu kogoś, kogo można byłoby spytać o cokolwiek w tej materii. Nie wiem jak potoczyły się losy Kresowiaków z tych rejonów w powojennej Polsce więc nie wiem do kogo się zwrócić. Czy jest w Polsce jakieś archiwum gdzie można poszukać jakichkolwiek dokumentów, aktów urodzenia, chrztu, małżeństwa, zgonu? Czy są opublikowane wspomnienia kutczan, o których Państwu wiadomo?

Podobna prośba tyczy się informacji związanych z moją babcią - Jadwigą z Borysowskich, ur. 1923 Kruki, powiat Prużana, woj. poleskie.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

Jakub Jaskółowski

Proszę, o kontakt z rodzinami niżej wymienionych osób :


Białoczyński,
Curka,
Cyganik,
Jankowski,
Mikicka,
Paszkiweicz,
Pater,
którzy zginęli w noc św. Antoniego tj 13/14 czerwca 1944r. - zostali zamordowani w Komarnie i okolicach (Lipie).
Ponieważ mogiła tych że zamordowanych nie znajduję się na cmentarzu w Komarnie, aby upamiętnić ten mord pragnę zafundować tablicę pamiątkową poświęconą ku pamięci tych pomordowanych i umieścić ją w kościele parafialnym w Dziećmorowicach - miejscowość koło Wałbrzycha.

Adela Zabłocka z rodziny Zawilaków z Litewki.

Kontakt przez autorkę strony
iwona@kresy-ludobojstwo.pl